Aktuality

Charitativní aukce fotografií Projektu „Komunikuj”

Nadační fond Asante KenyaBritská obchodní komorahotel Golden Tulip Savoy Prague a British Airways uspořádali večer 28.2.2014 charitativní aukci fotografií Projektu „Komunikuj fotografa Tomáše Durňáka.

Výtěžek z dražby osmi dvojportrétů osobností českého kulturního a politického života dosáhl

138 000 korun, které Asante Kenya bezezbytku využije na výstavbu a provoz vzdělávacího centra Narok v Nairaobi. Projekt Komunikuj” podpořila britská velvyslankyně v ČR paní Jan Thompson. 

Na začátku byl nápad zakladatelky nadačního fondu Asante Kenya Lejly Abbasové a fotografa Tomáše Durňáka vytvořit projekt, který by poukázal na jeden z hlavních problémů neporozumění mezi kulturami – nesnadnou komunikaci, a navíc by pomohl získat finanční prostředky pro výukové středisko Narok v keňském Nairobi. To poskytuje bezpečné útočiště, ubytování, stravu, zdravotní péči a vzdělání masajským dívkám, které utekly z domova před tradičním rituálem ženské obřízky.  

„Chtěli jsme vytvořit kontrast, postavit proti sobě odlišné osobnosti českého kulturního, politického a uměleckého světa, zachytit jejich emoce při vzájemné komunikaci,“ říká Lejla Abbasová. Před objektivem Tomáše Durňáka se sešli Vilma Cibulková, Jitka Čvančarová, Ester Janečková, Beata Rajská, Tomáš Hanák, Ondřej Soukup, Karel Schwarzenberg a Robert Vano. Finální podoba jejich dvojportrétů je výsledkem unikátní metody platinového tisku, která je pro díla Tomáše Durňáka typická. „Jedná se o metodu starou téměř 150 let, při které se papír pokrývá platinovým roztokem citlivým na světlo a negativ se exponuje v doteku s tímto papírem při silném ultrafialovém světle. Fotografie tak mají nejen nádech nostalgie, ale získávají také velkou stálost, která jim zaručuje dlouhou životnost,“ říká o svých dílech Tomáš Durňák.

Prohlédněte si galerii fotografií a celé znění tiskové zprávy zde!

Vilma Cibulková se svým vydraženým dvojportrétem s Tomášem Hanákem

Partneři

British Airways Savoy British Chamber of Commerce Czech Republic Firemní školky Dallmayr Kaffe Statuss