Aktuality

Projekt Narok pro masajské dívky utíkající před ženskou obřízkou přivítal tři české dobrovolnice

Projekt Narok otevřel dílnu, ve které se masajské dívky utíkající před rituálem ženské obřízky, učí nové metody zpracování korálků. Pět dívek tak dostalo šanci zdokonalit řemeslo, které je pro masaje typické, a tím je práce s korálky. Asante Kenya dívkám financuje dílnu a internát, což znamená veškeré základní potřeby, které jsou spojené nejen s jejich novou prací, ale také každodenním životem. Proto Asante Kenya zaměstnala vychovatelku dohlížející na dívky a učitelku, kterou vyškolily níže zmíněné dobrovolnice.
Korálky, které projektu věnovala česká společnost GB Beads, přivezly na místo dobrovolnice: akademická malířka a sklářka Gizela Šabóková a finanční ředitelka společnosti LMC Klára Zitová. Celková zásilka vážila téměř 150 kg! Dámy dovezly nejen korálky, ale také školní potřeby, dětské botičky a láhve. Objemnou zásilku se podařilo do Keni dopravit díky společnosti British Airways a jejich štědrým limitům na zavazadla. British Airways je významným dopravcem zaměřujícím se na Afriku, a proto se stala partnerem celého projektu.
Gizela Šabóková se ujala práce designérky a představila dívkám netradiční způsoby použití korálku od GB Beads. Klára Zitová dívky učila na místním trhu nepoužívané metody použití rokajlu (typ korálků) a háčkování.
Výrobky dívek bude Asante Kenya a o.p.s Njovu prodávat v České republice. Aby dívky nebyly závislé jen na zájmu českých klientů, budou své výrobky nabízet i na lokálním trhu.
Další dámou na fotkách je koordinátorka a zástupkyně nadačního fondu Asante Kenya Vendula Jičínská. Vendula je ředitelkou o.p.s. Njovu se, kterou nadační fond Asante Kenya zřizuje e-shop Imana.cz . Dalším důležitým člověkem pro bezproblémový chod keňských projektů je keňský koordinátor Patrick Opar Achola, který na projekty dohlíží v průběhu roku.