Aktuality

Reportáž z projektu Narok

Prodané nevěsty

Seelo Kashu je 18 let. Krásná mladá žena s dobrou angličtinou. Působí vyrovnaně, i když příběh, který vypráví, rozhodně nepatří k těm, které by si dívka jejího věku přála prožít.

„ Pocházím z masajské vesnice kousek od Naroku. Když mi bylo asi deset, začal k nám pravidelně docházet jeden starý muž. Povídal si s mým otcem a přinášel dary. Se mnou o tom nikdo nemluvil, ale z řečí sousedů jsem se dozvěděla, že se za něj mám provdat. Nevím přesně kolik mu bylo, ale byl opravdu starý. A navíc měl už čtyři ženy. Bála jsem se ho a bála jsem se i toho, že mě ještě před svatbou chtějí obřezat."

V malé místnosti kadeřnického salónu v Naroku, kde Seelo vypráví svůj příběh , je šero a tísní se zde asi dvacítka dalších dívek. Jsou na tom podobně jako Seelo, jejich příběhy se liší pouze v místě a čase.

„ Bála jsem se obřízky, je nelidská. Mám několik kamarádek, které už byly obřezány. Vím, jakou bolest si prožily a vím také, že mnohé z nich pak měly velké potíže. Jak jsou na tom teď, nevím. Utekla jsem a nemůžu se vrátit domů " , říká dál Seelo.

Kolik odvahy tehdy musela sebrat? Malá holka v drsné krajině, bez střechy nad hlavou a bez prostředků. Navíc bez šance na návrat. Tradiční kmenová společnost takové přestupky neodpouští. A to i přesto, že ženská obřízka a předčasné sňatky jsou v Keni ilegální. Nemá smysl rozebírat, zda rodiče dívek k tomuto kroku nutí nouze, nebo jenom snaha rozmnožit své stádo a zbavit se jednoho hladového krku navíc. Je to jednoduše realita, kterou hned tak nějaký oficiální zákaz nezruší. Zatím se dá jenom pomáhat.

V Africe se pohybuji už nějaký ten pátek a za tu dobu jsem tu viděla celou řadu charitativních projektů. Ne všechny ale fungují, tak jak by měly. Jak se říká, cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly a pomoc bez dalších podmínek může někdy dokonce nadělat víc škody než užitku. Zejména tam, kde jsou ti, kterým je pomoc určená, pouze jejími pasivními příjemci.

Projekt nadačního fondu Asante Kenya v Naroku, kde Seelo nakonec našla útočiště, naopak vychází z toho, že dívky na sobě musejí samy tvrdě pracovat. Tento projekt pomáhá dívkám, které se rozhodnou nepodstoupit ženskou obřízku, odmítnou se předčasně vdát za neznámého, většinou, staříka. Jejich volba má ale jen jedno řešení - útěk od rodiny. Projekt pod záštitou Asante Kenya těmto dívkám pomáhá s nejen s ubytováním, ale také s přípravou do dalšího života. Projekt provozuje několik kadeřnických salónů, ve kterých se dívky mohou vyučit, realizuje počítačové kurzy a kurzy šití. Díky kurzům se dívky mohou postavit na vlastní nohy a v některých případech jim toto osamostatnění dokonce dává šanci na návrat zpět ke svým rodinám.

„ Pokud se vrátím domů s tím, že mám svou profesi, a že jsem schopná si na sebe vydělat a podpořit tak i rodinu, budu pro své rodiče mít hodnotu a už mě nevymění za kus dobytka", říká osmnáctiletá Grace Hoye, která z domova uprchla v patnácti letech. Seelo jde ve svých plánech dokonce ještě dál. Ráda by dokončila střední školu a šla studovat na univerzitu.

Právě teď se v některé masajské vesnici rozhoduje o osudu další dětské nevěsty, která má být nenávratně zmrzačena a vyměněna za kozu, krávu či ovci. Některé dívky tento úděl z úcty k rodičům a tradicím bez reptání přijmou. Jiné se ale s tím, že se staly předmětem výměnného obchodu, smířit nechtějí. Mají šanci?

Text : Olga Šilhová
Foto : Lenka Klicperová
Návštěva Naroku se uskutečnila v rámci projektu zaměřeného na zdokumentování problematiky ženské obřízky, který pod hlavičkou o.s. Femisphera www.femisphera.com obě novinářky podnikly v říjnu 2009